21. mája 2012

Literárne okienko

Ranč u starého otca

Autor:                          Táňa Keleová - Vasilková
Väzba:                         pevná, lepená s prebalom ilustrovaným autorkou
Počet strán:              240
Vydavateľstvo:       Ikar
Rok vydania:            2011


V prvom rade chcem upozorniť, že tento text prezrádza čo – to z deja. Ak to má v pláne niekto čítať, nech si pozrie len prvý odstavec :-o Každopádne tento typ kníh nie je pre mňa a také nevyhľadávam. Knihu som vyhrala a hoci po pár stranách som už chcela vyskočiť z kože, snažila som sa sústrediť a dočítať ju, už len kvôli recenzii. Ja viem, darovanému koňovi na zuby nehlaď, ale aj tak. V konečnom dôsledku to zase nebola taká tragédia. V mojom prípade je to ale kniha na ľahké a rýchle čítanie, keď človek nechce nejako extra prežívať zážitok z čítania a potrebuje len vypnúť a relaxovať. Jednu som prežila, ale radšej zostanem pri relaxačnom čítaní nejakého časopisu. Viem, že teta autorka je dosť populárna, ale tak to bola Šeherezáda takisto a nedá sa povedať, že to bola kvalita :-) (tým nechcem povedať, že som ju pozerala). 
Dej knihy sa odohráva približne v priebehu jedného roka. Kniha je rozdelená do štyroch rozsiahlejších kapitol. Každá z nich sa venuje určitej situácii. Hlavnou postavou je Julka, 45 – ročná žena. Je rozvedená a žije so svojou dcérou Tamarou na samote na lazoch. Tamara študuje veterínu na vysokej škole. Keďže sú spomínané lazy, tipujem, že je to niekde na strednom Slovensku v okolí Detvy. Bývajú v dome, ktorý zdedila po starom otcovi, ktorý ju vychoval po smrti jej mamy a odvrhnutí otcom a bratom. Keď sa sem odsťahovala, rozhodla sa dom prerobiť na penzión. Je posadnutá zdravým stravovaním a takéto ponúka aj vo svojej kuchyni hosťom. Celkovo je posadnutá zdravým životným štýlom. Preto mi tam celkom nepasuje, že na každej druhej strane si zapáli cigaretu. Toto ma tam veľmi rušilo. Autorka ma už oboznámila, že hlavná hrdinka fajčí. Čítať to zakaždým, keď sa najedla, vyšla na verandu alebo išla na prechádzku ma trocha obťažovalo. Prirovnania sa opakujú dokola, tiež dosť často používa výraz „prebehol cez tvár tieň“. Ďalej som mala pocit, že Julka je nejaká superžena a svätica. Všetko zvláda, aj keď nevládze, všetci ju chcú, všetci ju obdivujú, všetci chlapi ju milujú. Keď si uvedomím, že som o takmer polovicu mladšia a mám na starosti asi tak pätinu jej povinností a nestíham... A to sa nemusím starať o hostí. Samozrejme, že má aj menšiu výpomoc v podobe Katky. Túto slečnu zamestnala po výpovedi od predchádzajúcej pomocníčky. Katka sa časom stane jej priateľkou a spolubývajúcou, po nezhodách medzi Katkou a jej mamou spôsobených Katkiným tehotenstvom.
Počas príbehu sa tu vystriedajú rôzne postavy, hostia. Užije si románik s 28 – ročným „zajačikom“, nájde najlepšiu kamarátku v slobodnej mamičke Anne, užije si spoločnosti nepríjemného egocentrického brata s rodinou, spozná sa s vdovcom a jeho 11-ročnou dcérou zo susedstva... Oboznámenie s Julkiným predchádzajúcim životom, predstavenie postáv, ktoré budú hrať dôležitú rolu neskôr, celkovo život na samote a zvyklosti, to všetko sa nachádza v úvodnej kapitole. Idylka končí a zvrat nastáva v okamihu, ako jej zavolajú, že Tamara mala autonehodu. Tomuto je venovaná celá druhá kapitola. Tu sa Julka stretáva po desiatich rokoch so svojím bývalým manželom. Spoznáva tu Tamarinho lekára, ktorý je zároveň priateľom jej bývalého muža. Už je konkrétne spomínaná aj lokalizácia a dej sa odohráva v Košiciach. Stretáva sa tu so všetkými, ktorí jej prirástli k srdcu počas pobytu u nej. Kým je nútená byť tu, býva u Anny. Mladý a starý sa pred ňou predbiehajú ako kohúti na smetisku, kto z nich bude lepší. Pritom ona je úplne mimo, pretože Tamara leží v kóme, neskôr po prebratí zisťuje, že je od pása dole ochrnutá. V tretej kapitole sa začnú všetky uzly rozmotávať, všetko sa uvádza na správnu mieru a vyjasňuje sa a v záverečnej kapitole je ako ináč happy end. Kto nadobudol pocit, že Julka bude s jedným s kohútov, alebo kamarátom Jozefom, tak sa mýlil. Všetko sa vyvinie inak.

Ja osobne mám radšej, keď kniha končí – nekončí a môžem si potom spraviť vlastný záver. Nie je na škodu, keď skončí aj zle, veď nie je pravidlo, aby všetko končilo šťastne a sladko. S mojou bývalou kolegyňou sme takéto konce nazývali: „haf-haf, zaštekal pes, všetci sa zasmiali a môžu ísť titulky“. Aby som to vysvetlila, bola to narážka na nemecké alebo rakúske seriály, kde sa všetci na konci zišli, zhodnotili celú situáciu, potom zaštekal pes, všetci sa zasmiali a bol koniec :-). Ďalšia vec je, že mám takú fantáziu, že mi čosi stačí povedať a hneď si to predstavím. Potom to dopadne tak, že keď čítam knihu, tak sa prevtelím do hlavej hrdinky (hrdinu) a prežívam knihu, ako by som tam bola ja a nemôžem sa od toho odtrhnúť. Tu sa to bohužiaľ nestalo. Námet by sa dal pritom tak pekne spracovať a rozvinúť. Ale na rovinu, aspoň že tam nikto z nikoho nestrháva mušelínové šaty orgovánovo . broskyňovo – mätovo zelenej farby a nikam nevniká na každej piatej strane :-D (narážka na knihy, o ktorých hovorím, že ich píše nadržaná ženská alebo chlap). Fanúšikovia autorky nech mi odpustia a nech ju naďalej čítajú. Každému sa páči niečo iné, ja jednoducho na tento štýl nie som. Potrebujem mať v knihe zakomponované niečo z histórie, alebo niečo nereálne. Hlavne nech to nie je ako keby som čítala niekoho denník prepísaný do knihy.
A dobrovoľne sa priznávam, že som veľkou fanynkou staršej literatúry ako písali slečny Brontëové, M. Mitchellová alebo L. M. Montgomeryová. Kým kedysi mi ich nosila teta z knižnice SAV v Bratislave, neskôr som si tie najobľúbenejšie kúpila v antikvariáte. Isteže, niektoré sa ešte vydávajú, ale ja mám radšej poctivé staré šité väzby ako paperbacky. No už sa nejako veľmi rozpisujem, takže to asi ukončím. Vedela by som o knihách veľa napísať, ale to už nepatrí do tohto príspevku. Snáď niekedy nabudúce v inom príspevku :-)

Ako ste na tom s knihami a ich čítaním vy?Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Vopred ďakujem za prečítanie a komentáre...

Prosím, rešpektujte moje prianie a nevkladajte do komentára pozvánky na giveaway a linky blogov. Komentáre toto ignorujúce budú bez upozornenia a odpovede zmazané. Ďakujem za pochopenie.