1. mája 2013

Beseda a Ochrankyňa


Už je to vyše mesiaca, čo som zavítala na besedu slovenskej spisovateľky Naty Sabovej. S Natkou som sa spoznala na svojej druhej besede s Evou Avou Šrankovou, na ktorej som bola v Trnave. Priznám sa, meno mi bolo úplne neznáme, ale Natka si ku mne prisadla a hneď sme si začali štebotať :-))). Pozvala ma na svoju besedu do Hlohovca. A prečo nie? Napísala som sesternici, či jej knihy pozná, keďže ona je na tento žáner vysadená. Poznala, a keď som jej povedala, že bude v Hlohovci, tak sme sa tam vybrali spolu.

zdroj: FB stránka hlohoveckej knižnice
Keď sme prišli, Nata akurát medzi knižkami robila rozhovor s mestskou televíziou. Usadili sme sa, ako inak vpredu, aj keď výnimočne nie v prvom rade, lebo keď som sa naposledy videla na videu a momentkách, tak som preguľovala oči :-D Hlavne nech sa dá fotiť. Bolo tak veselo, že som ani nevedela ako, a už bol koniec a ja som sa nestihla ani s ňou ani vyfotiť. Takmer tri neuveriteľné hodiny rozprávania o troch knihách. Veselá, uvoľnená, vtipná a strašne pozitívne naladená osôbka je to a určite sa na jej besede nudiť nebudete. Presne ako slnečný deň, ktorý ako keby bol objednaný.
Motýľ a vydavateľstvo Motýľ :-)
Čítanie úryvku zo Zuzaninej skrytej tváre


Čítanie úryvku z Ochrankyne


Čítanie úryvku z Neodolateľného vábenia


Kvietok, ktorý darovala Únia žien v Hlohovci, ktorá bola spoluorganizátorom besedy.No áno, aj ja chcem predsa autogram a venovanie :-DVeľmi sa mi páčilo, odišla som s úsmevom na tvári a ešte keď som išla spať, mi v hlave vírili myšlienky. Domov som odišla s jednou knihou, lebo, to mi neuveríte, bolo ich zopár a tie postaršie tety ich všetky vykúpili :-D Takže tak :-D.

Ochrankyňa

"Kto som?
Som niekto, kto nad vami bdie,
kto vás chráni, som váš anjel strážny.
Keby nebolo takých, ako som ja,
nebolo by mladým ženám pomoci..."

Úvodné slová, ktoré si prečítate, kým začnete putovať do fantázie. No hej, žáner knihy je "fantasy". Ako hlavné potvorky tu vystupujú popri ľuďoch démoni a čarodejnice. Celú knihu som prečítala za 10 hodín, to išlo samo, nedalo sa prestať, musela som ísť stále ďalej. A hoci sa vždy ponáhľam a k ním mám ešte kopec ako doma, tak na zozname, vždy mi je potom za ňou ľúto. Ako ale teraz napísať niečo, čo vás navnadí, ale pritom nič neprezradím :-D.

Dej sa odohráva na Slovensku, dokonca v Trnave (príp. v jej okolí !!! ) a stále som premýšľala nad tým, ktorú zastrčenú kaviarničku si Nata asi zobrala ako predlohu, že by som tam skočila :-D. Prvé stránky patria San Diegu v USA, lebo naša hlavná postava je Američanka. Hlavnou postavou je praes Agape, ktorá v knihe vystrieda tri mená. Hovorme jej ale Kity (Kristíny), lebo túto prezývku bude používať v prevažnej väčšine.

Kity je teda čarodejnica, tá dobrá, čo pomáha a ochraňuje. Pred kým? Pred démonmi vysávajúcimi energiu z mladých žien. Takže toto nebude čarovanie, "lektváry", či zaklínadlá, toto bude niečo iné. Bude to tajná misia, ktorá sa začína výučbou slovenčiny.

Kniha je napísaná štýlom denníka, Kity si totiž zapisuje svoje postrehy a výsledky pátrania. Žiadne zdĺhavé opisy, všetko je vysvetlené stručne a jasne. Romantika? Jasné, že tam bude aj tá, ale nie sladko, že sa budete lepiť, ale tak v správnom množstve, že to neodvádza od deja, ale aj tak vás núti zasnívať si. A ako to celé dopadne alebo koho odhalí, to si teraz nechám pre seba, lebo by to nebolo ono :-). No a keby ste náhodou nejakému výrazu nerozumeli, na konci knihy nájdete vysvetlivky.

Počet strán: 312
Väzba: pevná
Vydavateľstvo: Motýľ
Rok vydania: 2011

Je neuveriteľné,že niečo takéto vyšlo zo slovenskej dielne. Už sa teším na ďalšiu knihu a na naše ďalšie stretnutie, ktoré bude už o pár týždňov.

Pekný deň prajem!


12 komentárov:

 1. Je super, když se můžeš setkat se svou oblíbenou autorkou, musel to být moc pěkný zážitek. :) Bohužel české ani slovenské autory moc nečtu, no vlastně vůbec a tak setkání s mým oblíbeným spisovatelem asi ( určitě.. :) ), nikdy neproběhne..

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. popravde, ani ja, preto som rada, že som zatiaľ narazila na tieto (zatiaľ) dve :-) keď sa trafí moja téma, tak je to super, rozhodne ma nenájdeš v ruke so ženskou literatúrou. o jednej takej som tu už písala, ale čítala som to preto, lebo som ju vyhrala a chcela som napísať moje pocity. aj by som konkretizovala, ale zistila som, koľko blogeriek tieto veci dobrovoľne kupuje a číta,ja by som si to nekúpila. keď siahnem po takom niečom, tak snáď až v kríze stredného veku :-D
   no väčšina autoriek, čo čítam, je už mŕtva, takže s tými mojimi obľúbenými na besedu nepôjdem ani ja :-D

   Odstrániť
  2. Jo, koukám, že na tom fantasy se shodneme + teda u mě vede ještě sci-fi a horor. Ženskou literaturu, jako nějakou červenou knihovnu apod. taky nemůžu ani cítit..:D Můj nejoblíbenější spisovatel je Stephen King, do toho jsem fakt zmagořená a kolikrát bych se chtěla podělit ještě s někým dalším se svými dojmy, ale doma už o něm skoro ani nechtějí slyšet a kamarád, kterej mě k němu přivedl, už mi taky říká, že jsem cvok..:D Na blog se to zase nehodí, tak už jsem si říkala, že snad založím ještě jeden, kde se budu věnovat jenom knihám. :D Juj, to jsem se rozepsala..:)

   Odstrániť
  3. ja zase k fantasy pravý opak, a to klasiku, aj keď si beriem knihu, čo budem ďalej čítať, tak to tak striedam. ja som našťastie našla zopár dušičiek, ktoré sú rovnako úchylné na knihy (príp. iné moje závislosti), takže nadšene potom debatujeme a dávame si tipy :-D
   ja myslím, že by si to mohla dať na blog, bol by to príspevok zo života, niečo z iného súdka. veď ani sem sa to nehodí a dávam to sem. alebo na handmade blog dávam recepty :o)

   Odstrániť
  4. Třeba jednou za čas by to nevadilo..Ale jak se znám, tak bych to pak přeháněla, dávala moc často a z blogu by byl miš-maš..no na druhou stranu by si třeba každý přišel na své..ještě to nějak spojit s kosmetikou (nail art-líčení podle obalu knihy..:D :D ), ale to už přehánim..:)) Buď ráda, že jsi našla ty dušičky :), protože když chci někomu něco vyprávět, z čeho jsem maximálně nadšená a on jen kroutí nechápavě hlavou, tak to je fakt "super" :))

   Odstrániť
  5. no vidíš, to je super nápad, nechty podľa knihy, alebo líčenie a už je nápad na svete :-) ja som od začiatku roka prečítala toľko kníh a dala som sem až túto. ľudia si takéto príspevky pýtali a keď ho sem dám,tak nič, asi netriafam žáner, ak čakali tú ženské literatúru,t ak smola, no :-D a teraz si predstav, že by som chcela písať o každej, čo som prečítala. to by dopadlo.
   a vieš, koľko som ich objavila náhodou, že som ja nechtiac otvorila pusu? :-D sa o tom hanbili hovoriť, lebo že nikoho to nezaujíma, nikto to nechápe a naraz zistíme, že obľubujeme alebo sme čítali to isté, tak aspoň viem, na koho sa obrátiť :-)

   Odstrániť
  6. No možná ta super-oblíbená-ženská kniha 50 odstínů šedi, by slavila úspěch..:D Kamarádka ji právě čte, tak jsem se smála, že to čte každá druhá ženská a že to já teda fakt číst nebudu.:D Dala mi přečíst pár řádků, tak jsem vykulila oči, a že teda to s velkým sebezapřením zkusím přečíst..:)) Když jsem zase pro změnu půjčila já jí, co čtu, tak skoro nespala..:) No tak co, aspoň se doplňujeme..:) Jinak já jsem byla ráda, když jsem si všimla, že jsi přidala příspěvek o knize, vždycky mám radost, že mám "kolem sebe" nadšenkyně jak do kosmetiky, tak i do knih. :)

   Odstrániť
  7. no tak toto je presne ten typ, ktorý tu neuvidia :-D. ja som si prečítala len anotáciu, aby som vedela o čom je reč, lebo každá o tom točí a vedela som, že na toto peniaze nepôjdu :-D no som rada, že som potešila aspoň jednu osôbku, takže keď pridám ešte náhodou niečo fantasy, tak viem, že minimálne u jednej osoby budem mať s tým úspech. snáď :-D

   Odstrániť
  8. Se mnou můžeš počítat. :D Měj se hezky Suzi! :)

   Odstrániť
  9. ;-) ďakujem, aj ty, uži si večer, ja si idem pozrieť to, čo začína na Nove, či neskončím po pár minútach :-D

   Odstrániť
 2. Vzera to dobre, fantasy odohravajuce sa na Slovensku a do konca v meste v ktorom byvam... (okej, par km od neho, ale tak to nevadi :)) Tesim sa a idem zhanat jednoznacne :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. no hej, je to super, keď som sa to na besede dozvedela, že čožee? to je super, že tak známe prostredie, nebudem musieť otvárať google arth, keď sa tam niečo spomenie :-D a keď tam vidíš, že išli na výlet na Ostrý kameň, alebo spomenutú Suchú n.Parnou, či aj ty poznáš výhľad z mestskej veže na celú TT, je to také milé :-)

   Odstrániť

Vopred ďakujem za prečítanie a komentáre...

Prosím, rešpektujte moje prianie a nevkladajte do komentára pozvánky na giveaway a linky blogov. Komentáre toto ignorujúce budú bez upozornenia a odpovede zmazané. Ďakujem za pochopenie.